catnepal porno
Okan Üniversitesi - Türkiye'nin Eğitim Rehberi Portalı Okan Üniversitesi - Türkiye'nin Eğitim Rehberi Portalı

E- Bülten için e-posta adresinizi kaydediniz

Kurum Giriş
Kullanıcı Adı

Şifre
Sık Ziyaret Edilenler
Okan Üniversitesi

Okul Seçimi

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımız için çeşitli kararlar alırız. Onlar adına birçok seçimler yaparız. Okul seçimleri ve hangi okula gideceğini karar vermek, bunların en önemlisidir.
Çocuklarımızın kendilerini iyi geliştirmeleri, ilgili, istekli ve yetenekli oldukları iş alanlarında çalışabilmeleri, üretken olabilmeleri ve insanlık adına yararlı işler yapabilmeleri bir çok ölçüt içerisinde en çok öğrenim yaşamına ve öğrenim alanlarına bağlı.
Böylesine önemli olan bir seçimde özenli olmak, sadece onlar için en iyisini istemek duygusallığı ile değil aynı zamanda onlara “en uygun” olanını bulmak mantıksallığını da devreye sokmak gerekiyor.
Bu alanda, okul öncesinden, üniversiteye her düzeyde okul seçimi ile ilgili görüşlerimi aktaracak, sizlerle duygu ve düşüncelerimi paylaşacağım.
Sizlerle bu yazıda düzeyi ne olursa olsun okul seçiminde ortak olan bazı temel noktaları paylaşacağım:

  • En iyi okul çocuğunuza (kişilik yapısına, psiko-sosyal gelişimine, ilgilerine, yeteneklerine vb. bireysel özelliklerine) ve ailenize (sosyo-ekonomik yapınıza vb. aileye ilişkin özellikler) uygun olan okuldur.
  • En iyi okul ulaşımı en kolay, rahat ve güvenli olandır.
  • En iyi okul çocuğunuza sadece dersleri ve ders kitaplarını aktaran değil, çocuğunuza vizyon katan, onu zenginleştiren okuldur.
  • En iyi okul çocuğunuza evrensel demokratik, adalet ve etik değerleri öğreten okuldur.
  • En iyi okul çocuğunuza, evrende sadece onun olmadığını, başka insanların da olduğunu, üstelik bunların çoğunlukla farklı ırk, dil, din, ideolojik görüş, zevk, hobi vb. bireysel özelliklere sahip olduklarını, bu gezegende hoş gürü içinde birlikte yaşayabileceğimizi öğreten okuldur.
  • En iyi okul çocuğunuza, çevrenin ve doğanın bir mirastan daha çok gelecek kuşaklara bırakılacak emanet olduğu bilincini veren okuldur.
  • En iyi okul çocuğunuza toplumsal yaşamın bazı kuralları olduğunu, özgürlüklerin başka bireylerin ya da toplumların özgürlük sınırına kadar ancak genişleyebileceğini öğreten okuldur.
  • En iyi okul çocuklarımıza, emek harcayarak ve erdemle kazanılmış başarıların ancak başarı sayılabileceği öğretisini verebilen okuldur.
  • Bu listeyi uzatmak mümkün elbet. Şimdilik burada nokta koyuyorum.

İleriki yazılarımda tek tek her düzeyde somut okul seçimi ölçütleri ve önerileri vermeye çalışacağım.
Dünyanın en güzel varlıklarına, en güzel okulları bulabilmemiz dileğiyle…
Sevgilerimle.


oktay.aydin@elemesinavlari.com
Eğitim Basamakları
Oktay Aydın
Eğitim Danışmanı / OKAN Üniversitesi